Cep Telefon Kullanımında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Çağımızda her an iletişime açık olmamızı sağlayan ve bu sistem içinde kendimizi güvende tutan cihazlar arasında cep telefonları yer alıyor. Her an yanımızda olması ve konum atabilme özelliği sayesinde yerimizin kolaylıkla tespit edilmesinin sağlanması ile beraber kaybolmak da tarihe karışan bir durum haline geldi.

cep telefonları

Fakat bu güvenlikli sistem birçok uygulama içeriği ile beraber hayatımızı gasp edebiliyor. Aynı zamanda bağımlılığa da neden olarak sosyal yaşamımıza etki ederken genel sağlık sorunlarına kadar uzanan birçok sıkıntının yaşanmasına da etki edebiliyor. Bu neden ile cep telefonu kullanımında her uygulamanın telefona indirilmemesine ve telefon kullanımında da belli bir düzeyde işleme yer açılmasına dikkat edilmesi öneriliyor.

Cep telefonu ile oyun oynamak ve internette gezinebilmek kolaylaştığı için insanlar saatlerce telefon ellerinde aynı pozisyonda kalabiliyorlar. Bunun önüne geçmek ve hareketli yaşama yer açmak, sosyalleşmeye yönelmek önemlidir. Sadece sizin için değil aynı zamanda sevdikleriniz içinde bu bağımlılığın oluşumuna izin vermemeniz önerilir.

Çocuklarda Cep Telefonu Tehlikesi

Cep telefonları çağımızda en çok çocukları etkisi altına aldı. Cep telefonunda video izlemek, oyun oynamak ve belli bazı program uygulamaları ile saatlerce zaman geçirmek hareketsiz çocukluğa neden olurken dikkat eksikliği, konuşma bozukluğu ve gelişimsel alanda yaşanan sıkıntılara da etken olabiliyor. Bunun ile beraber çocukların asosyal olmalarına da sebep olabilir.

 
 
 
 
 
Bir yorum ekle

Gerekli

Gerekli

İsteğe bağlı


 
 
 
 

Copyright © 2019 HDD Türkiye. Tüm Hakları Saklıdır.