Dizüstü Bilgisayarın Pil Ömrü Uzatılabilir mi?

Dizüstü bilgisayarlarda en sık karşılaşılan sorunlardan biri pil ömrüdür. Zaman içinde azalan pil ömrü sebebi ile her an şarja bağımlı olarak kalmak sıkıntılı bir duruma sebep olabilir. İlk alımlarda yüksek olan pil ömrü sonrasında iki saat ve altına inebiliyor.

Yeni bir bilgisayara sahip iseniz bazı uygulama içeriklerine yer vererek pil ömrünün azalmasına ya da bu denli çok azalmasına engel olabilirsiniz. Dizüstü bilgisayarınızın şarjı dolduktan sonra elektrik enerjisini kesmeniz şarj ömrünün azalmasına engel olacaktır. Bunun yanı sıra şarja takmadan önce yüzde yirminin altına dönmesini beklemeniz de önerilir.

androidpit moto z

Pil Ömrünü Uzatma Yöntemleri

  • Pil ömrünü arttırmak için ekran parlaklığını azaltmanız şarj ömrünüzü de artıran bir etkendir. Ekran parlaklığını azaltmak şarjın daha fazla kullanılmasını sağlayan bir seçimdir. Ekran parlaklığını azaltmak gözünüz içinde sağlıklı bir tercihtir.
  • Pil ömrünü uzatmanın bir başka yolu ise arka planda olan programları da kapatmadır. Arka planda yer alan uygulamaların açık olması sürekli olarak enerji harcanmasına sebep olur. Bu da pilin erken bitmesine sebep olur.
  • Pil tasarruf modu birçok bilgisayarda aktif olmasının yanı sıra bazı bilgisayarlarda aktif değildir. Pil sembolüne tıklayarak bu alandan pil tasarrufunu aktifleştirebilirsiniz. Bu sayede enerji tasarrufu elde etmeniz mümkün olur. Bununla beraber şarj oranının yüzde yirminin altına düşmesi durumunda bilgisayar otomatik olarak size bilgi verecektir.
 
 
 
 
 
Bir yorum ekle

Gerekli

Gerekli

İsteğe bağlı


 
 
 
 

Copyright © 2019 HDD Türkiye. Tüm Hakları Saklıdır.